Ułatwienia dostępu

Necio w domu

Dziś równie ważne jak zasady zachowania przy stole, na placu zabaw czy podczas przechodzenia przez jezdnię, jest pokazanie dziecku, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z internetu. Wspieraj je w tym odkrywaniu, ucząc ostrożności i wskazując na zagrożenia, które mogą się tam pojawić. Brak uważności w sieci może być równie ryzykowny, jak brak uważności w codziennych sytuacjach.

Zaproś dziecko do wspólnego odkrywania internetu. Razem poznawajcie ciekawe i bezpieczne strony, budując pozytywne nawyki już od najmłodszych lat.

Ochrona prywatności

Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie. Uczul je na zagrożenia związane z nawiązywaniem nowych znajomości online. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co mówią. Ostrzeż dziecko przed ludźmi, którzy mogą chcieć mu zrobić krzywdę. Naucz je, żeby nie podawało prywatnych informacji – często dostęp do stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga ich wpisania. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie dane, zawsze musi zapytać o zgodę rodziców. Powinno także zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie może przynieść ujawnienie takich informacji. Ustal z dzieckiem, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu czy numeru telefonu oraz nie przesyłało zdjęć.

Weryfikowanie treści

Wiele dzieci używa internetu do rozwijania swoich zainteresowań i poszerzania wiedzy. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie znalezione w sieci informacje są wiarygodne. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).

Wyrozumiałość i wsparcie

Bądź wyrozumiały/a dla swojego dziecka. Często zdarza się, że najmłodsi przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed brakiem zrozumienia ze strony rodzica, boją się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach. By wiedziało, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić. Pamiętaj, że dzieci często same obarczają się winą. Powiedz, jak ważne jest dla Ciebie to, by z Tobą rozmawiało. Doceń jego odwagę i zaufanie, jakim Cię obdarzyło. Powiedz swojemu dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć.

Zasady zachowania w Internecie

Zapoznaj dziecko z zasadami dobrego zachowania w internecie. W sieci, podobnie, jak w każdej dziedzinie naszego życia, obowiązują takie reguły: należy być miłym, używać odpowiedniego słownictwa, szanować innych itp. Twoje dziecko powinno je poznać. Pamiętaj, że pozytywne strony internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez sieć bogactwa.

Urządzenia ekranowe

Wspólnie z dzieckiem ustal zasady korzystania z urządzeń ekranowych. Pamiętaj o umiarze. Zadbaj, by dziecko w wieku przedszkolnym nie korzystało z tabletu, czy smartfona codziennie, a jednorazowa sesja korzystania przez nie z aplikacji nie przekraczała 15 minut.

Jeśli masz pytania