Uczysz dziecko, jak należy się zachowywać w piaskownicy, na placu zabaw, przy przechodzeniu przez jezdnię. Powinieneś również udzielać mu wyraźnych wskazówek, jak należy zachowywać się w internecie. 

Brak należytej ostrożności w sieci może być dla dziecka równie niebezpieczny, jak brak ostrożności w świecie offline.

Bądź  pierwszą osobą, która zapozna dziecko  z internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć ciekawe i przyjazne strony.

Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie. 

Uczul je na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią.  Ostrzeż dziecko przed ludźmi, którzy mogą chcieć mu zrobić krzywdę. Rozmawiaj o zagrożeniach czyhających w internecie i sposobach ich unikania. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu prywatnych danych – często  dostęp do stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga ich wpisania. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców.  Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść ujawnienie swoich danych osobowych. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu czy numeru telefonu i nie przesyłało zdjęć.

Wiele dzieci używa internetu do rozwijania swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie znalezione w sieci informacje są wiarygodne. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).

Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka.

Często zdarza się, że najmłodsi przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą boja się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić. Pamiętaj, że dzieci często same obciążają się winą. Powiedz, jak ważne jest dla Ciebie to, by z Tobą rozmawiało. Doceń jego odwagę i zaufanie, jakim Cię obdarzyło. Powiedz swojemu dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć. 

Zapoznaj dziecko z netykietą – zasadami dobrego zachowania w internecie.  

Przypominaj mu o zasadach dobrego wychowania. W internecie, podobnie, jak w każdej dziedzinie naszego życia, obowiązują takie reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa itp. (zasady netykiety znajdziesz na stronie www.sieciaki.pl). Twoje dziecko powinno je poznać. Pamiętaj, że pozytywne strony internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez sieć bogactwa. 

Wprowadź dziecko w świat urządzeń mobilnych.

Pobierz bezpłatną aplikację edukacyjną "Necio" i towarzysz dziecku w poznawaniu świata aplikacji mobilnych. Korzystaj z aplikacji wspólnie z dzieckiem. Wykorzystuj pojawiające się ilustracje oraz rymowanki do rozmowy z dzieckiem na temat różnych możliwości, jakie daje internet oraz urządzenia mobilne.

Wspólnie z dzieckiem ustal zasady korzystania z urządzeń elektronicznych. Pamiętaj o umiarze! Zadbaj, by dziecko w wieku przedszkolnym  nie korzystało  z  tabletu, czy smartfona codziennie a jednorazowa sesja korzystania przez nie z aplikacji nie przekraczała 15 minut.

Aplikacja "Necio" jest bezpłatna. Dostępna jest dla urządzeń z systemem iOS. Produkt nie zawiera reklam. 

Copyright © 2011 Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje)

Rodzice trzymający ie za ręce